يکشنبه ٠٥ بهمن ١٣٩٩  -  
صفحه اصلی
نقشه سایت
ورود کاربران
تماس با ما
اخبار > ردپای نرخ سود ماه‌شمار در بازار بین‌بانکی


نسخه چاپي    ارسال به دوست

ردپای نرخ سود ماه‌شمار در بازار بین‌بانکی

متعاقب تغییر الگوی پرداخت سود سپرده، بازار بین‌بانکی از اوایل دی‌ماه سال گذشته با افزایش چشمگیر حجم معاملات و کاهش نرخ سود همراه شده است.

به گزارش پرس بانک، با توجه به نقش برجسته بازار بین‌بانکی در تامین مالی کوتاه‌مدت شبکه بانکی و همچنین مداخله فعالانه و موثر بانک مرکزی در این بازار برای اجرای سیاست‌های پولی و مدیریت نرخ‌های سود، رصد تحولات این بازار دارای اهمیت بالایی برای کارشناسان اقتصادی و فعالان بازارهای پولی و مالی است. از اینرو، گزارش اخیر عملکرد این بازار نیز حاوی نکات متعددی است که در ادامه اهم این موارد ارائه می‌شود.

الف- حجم معاملات بازار بین‌بانکی در سال ۱۳۹۷ با نرخ رشد ۶۴ درصدی نسبت به سال قبل به ۱۰۷۰۰ هزارمیلیارد تومان افزایش یافته است. در تحلیل چرایی این رشد بعضا گفته می‌شود که افزایش حجم معاملات بازار بین‌بانکی ناشی از شرایط بخش حقیقی اقتصاد است و با توجه به اینکه در شرایط رکودی ریسک نکول اعتبارات و تسهیلات افزایش می‌یابد، تمایل بانک‌ها به وام‌دهی کاهش یافته و لذا سعی کرده‌اند که وجوه مازاد خود را در بازار بین‌بانکی سپرده‌گذاری کنند. اما بررسی عملکرد این بازار طی یک دوره طولانی‌تر نشان می‌دهد که حجم معاملات بازار بین‌بانکی در سال ۱۳۹۳ معادل ۱۱۴۰ هزار میلیارد تومان بوده که با متوسط نرخ رشد ۷۸ درصدی به ۶۴۰۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۶ رسیده است. بنابراین رشد این بازار مختص یک سال خاص و منوط به شرایط رکودی نیست و روند کلی بازار اینگونه است. لذا، هرچند که انتظار داریم با رشد نقدینگی، حجم مبادلات این بازار نیز افزایش ‌یابد، اما رشد بسیار بالای این مبادلات نسبت به نقدینگی طی سال‌های گذشته بیانگر توسعه و تعمیق بازار بین‌بانکی و پُررنگ‌شدن نقش آن در تامین کسری‌ روزانه بانک‌ها و جلوگیری از تشدید بدهی آنها به بانک مرکزی در کوتاه‌مدت است. همچنین، تداوم این روند منجر به بهبود مدیریت نقدینگی بانک‌ها و اجرای موثرتر سیاست‌های پولی و اعتباری خواهد شد.

ب- سهم بانک‌های خصوصی از سپرده‌پذیری (وام‌گیری) در بازار بین‌بانکی در سال ۱۳۹۷ معادل ۵۷ درصد بوده است. این سهم طی سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶ با مقادیری معادل ۶۴، ۷۴، ۴۴ و ۵۲ درصد در نوسان بوده است. با توجه به آنکه در تمام این سال‌ها سپرده‌گذاری این بانک‌ها کمتر از سپرده‌پذیری آنها بوده است، این بانک‌ها طی دوره مورد بررسی، در بازار بین‌بانکی به صورت خالص وام‌گیرنده بوده‌اند. گویا کسری منابع در این گروه بانکی به دلایل مختلف یک مشکل مزمن بوده و آنها را به متقاضی عمده وجوه بازار بین‌بانکی تبدیل کرده است.

ج- سهم بانک‌های دولتی از سپرده‌گذاری (وام‌دهی) در بازار بین‌بانکی در سال گذشته ۴۳ درصد بوده است. این سهم با مقادیری معادل ۱۸، ۳۱، ۵۲ و ۶۲ درصد به ترتیب طی سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶ در حال افزایش بوده است. از آنجا که در تمام این سال‌ها سپرده‌گذاری این بانک‌ها بیشتر از سپرده‌پذیری آنها بوده است، این گروه طی دوره مورد بررسی، در بازار بین‌بانکی به صورت خالص وام‌دهنده بوده‌اند و نشان‌دهنده این است که بانک‌های دولتی مجرای بانک مرکزی برای مدیریت و سیاستگذاری در این بازار هستند.

د- در سال ۱۳۹۷ سهم سپرده‌گذاری بانک‌های خصوصی‌شده (مشمول اصل ۴۴) به صورت چشمگیری افزایش یافته و از ۱۷ درصد در سال ۱۳۹۶ به ۳۶ درصد بالغ گشته است. یکی از عوامل موثر بر افزایش سپرده‌گذاری بانک‌های خصوصی شده در بازار بین‌بانکی، به تهاتر چند جانبه بدهی‌های دولت، پیمانکاران، بانک‌ها و بانک مرکزی در قالب تبصره‌های بودجه نسبت داده می‌شود که باعث شده است در نتیجه آن عرضه وجوه در بازار بین‌بانکی توسط این گروه افزایش یابد و به نوعی جایگزین کاهش سهم سپرده‌گذاری بانک‌های دولتی شده است. این بانک‌ها از نظر سپرده‌پذیری و سپرده‌گذاری رفتار نوسانی داشته‌اند به گونه‌ای که در بعضی سال‌ها (۱۳۹۶-۱۳۹۵) وام‌گیرنده خالص و در بعضی سال‌ها (۱۳۹۴-۱۳۹۳ و ۱۳۹۷) وام‌دهنده خالص بوده‌اند.

اما آنچه که در تحلیل‌ عملکرد بازار بین‌بانکی در سال گذشته مغفول مانده، آثار سیاست‌های پولی بانک مرکزی در خصوص نرخ سود بر تحولات این بازار است. پیرو مصوبات هزار و دویست و شصت و دومین جلسه شورای پول و اعتبار در بیستم آذرماه سال گذشته، معیار پرداخت سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی از روزشمار به ماه‌شمار تغییر یافت؛ به گونه‌ای که مبنای محاسبه سود سپرده‌های مزبور حداقل مانده حساب در ماه است. با توجه به آنکه قبل از این مصوبه، سودها به صورت روزشمار پرداخت می‌شد، ابلاغ و عملیاتی شدن آن در شبکه بانکی باعث کاهش هزینه تمام شده تامین منابع برای بانک‌ها شد و از سوی دیگر چون مبنای پرداخت سود نیز حداقل مانده طی آن ماه است، این رویه جدید باعث شد که وجوه بیشتری و با هزینه کمتری در اختیار بانک‌ها قرار گیرد که ضمن کمک به کاهش ناترازی آنها، این وجوه می‌تواند برای گزینه‌های دیگری از جمله سپرده‌گذاری در بازار بین‌بانکی استفاده شود.

بررسی عملکرد بازار بین‌بانکی در ماه‌های انتهایی سال گذشته به خوبی این گزاره را تصدیق می‌کند. آمارها بیانگر آن است که در حالی که متوسط ارزش معاملات روزانه بین‌بانکی طی ۹ ماه نخست سال گذشته حداکثر در کانال ۳۰ هزارمیلیارد تومان نوسان داشته است در دی ماه ارزش آن به ۴۱ هزار میلیارد تومان، در بهمن ماه به ۵۶ هزار میلیارد تومان و در اسفند به ۵۸ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. از سوی دیگر، میانگین موزون نرخ سود این معاملات که در آذر ماه معادل ۱۹٫۹۸ درصد بوده، در اسفنده ماه به ۱۹٫۵۶ درصد کاهش یافته است. این تحولات موید افزایش وجوه عرضه شده و کاهش نرخ سود در بازار بین‌بانکی متعاقب تغییر روش پرداخت نرخ سود است. البته، هر چند که به دلایل متعدد، کاهش نرخ سود در مقابل افزایش حجم معاملات چشمگیر نبوده است، اما انتظار می‌رود با تداوم اقدامات بانک مرکزی در خصوص نرخ سود و پایبندی بانک‌ها در رعایت سقف نرخ سودهای مصوب، هزینه‌های تامین منابع بانک‌ها و ناترازی آنها کاهش یافته و در نتیجه نرخ این بازار نیز با کاهش بیشتری همراه شود.

منبع: ایبِنا

مهدی هادیان؛ صاحبنظر پولی و بانکی

 

 

يکشنبه ١٩ خرداد ١٣٩٨

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
آگهی‌ها

قیمت سکه و ارز
نرخ ارز    ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۷,۴۶۴ up
chf فرانک سويس ۴۷,۲۴۴ down
sek کرون سوئد ۵,۰۴۳ up
nok کرون نروژ ۴,۹۶۲ up
dkk کرون دانمارک ۶,۸۴۸ down
inr روپيه هند ۵۷۶ up
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۸,۶۴۰ up
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۶,۱۶۵ up
jpy100 یکصد ين ژاپن ۴۰,۵۹۹ up
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۴۱۸ down
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۳ up
cad دلار کانادا ۳۳,۲۸۲ up
nzd دلار نيوزيلند ۳۰,۲۵۸ up
zar راند ۲,۸۲۴ up
try لير ترکيه ۵,۶۵۹ up
rub روبل روسيه ۵۷۳ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۲,۸۸۰ down
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۳۲,۶۲۴ up
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۰ eq
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۰ eq
sgd دلار سنگاپور ۳۱,۷۲۳ up
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۵۳۱ up
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۱۴۹ down
mmk کيات ميانمار (برمه) ۳۲ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۵,۸۰۵ up
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۰۸۸ up
lyd دينار ليبی ۹,۴۱۶ up
cny یوان چين ۶,۵۰۲ up
thb100 يکصد بات تايلند ۱۴۰,۳۰۵ up
myr رينگيت مالزی ۱۰,۴۲۰ up
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۸,۱۸۲ down
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۸ eq
eur یورو ۵۰,۹۳۶ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۰,۰۳۷ up
gel لاری گرجستان ۱۲,۷۴۶ down
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۹۵ up
afn افغانی افغانستان ۵۳۹ up
byn روبل جديد بلاروس ۱۶,۵۶۶ up
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۲۱ eq
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۷,۴۰۰ down
tjs سومونی تاجيکستان ۳,۷۱۷ eq
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۱,۹۶۶ down
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران